תיאור מקרה

מקרה חירום אורולוגי: דלקת שלפוחית שתן אמפיזמטית

תיאור מקרה נדיר המעלה את הצורך להביא בחשבון דלקת שלפוחית שתן אמפיזמטית בהערכת סימפטומים אורולוגיים חריפים

10.12.2023, 11:47
רדיוגרפיה של האגן. גז מפוזר בתוך דופן שלפוחית השתן (חצים). צילום: amjcaserep

דלקת שלפוחית ​​השתן אמפיזמטית היא מצב אורולוגי נדיר המאופיין בדרך כלל בכאבי בטן, המטוריה ודיסוריה. במקרים מסוימים, דווחו סיבוכים כגון קרע בשלפוחית ​​השתן, נמק והלם ספטי. דלקת שלפוחית ​​השתן אמפיזמטית נקשרה לנטייה למספר מצבים רפואיים כמו סוכרת, דלקות חוזרות בדרכי השתן ודיכוי חיסוני, אך יכולה להופיע לעתים רחוקות גם באופן לא מובחן ללא גורמי הסיכון הנ"ל, כמו במקרה של המטופלת המתואר.

בדיווח על  מקרה חירום אורולוגי נדיר של דלקת שלפוחית השתן אמפיזמטית המופיע בכתב העת American Journal of Case Reports מדווחים הרופאים, על מטופלת בת 67 שהגיעה למיון עם המטוריה ותסמינים שכוללים גם כאבי בטן תחתונה חמורים ודיסאוריה - צריבה במתן שתן.

הבדיקה גילתה רגישות מעל עצם הבושת (suprapubic tenderness) והמטוריה גסה. הדמיה גילתה גזים בתוך לומן שלפוחית ​​השתן  (bladder lumen) ובכל דופן השלפוחית. רדיוגרפיה העלתה חשד לדלקת שלפוחית ​​השתן אמפיזמטית, ללא עדות להיווצרות פיסטולה של שלפוחית ​​השתן עם לולאות מעיים סמוכות או פיסטולה ציסטו-ווגינלית.

המטופלת טופלה באנטיביוטיקה תוך ורידית, שוחררה במצב טוב לאחר אשפוז של שלושה ימים ונשלחה להמשך מעקב.

הכותבים מציינים בסיכום כי רופאים המעריכים מטופלים עם סימפטומים אורולוגיים חריפים צריכים להיות ערניים לאבחנה האפשרית של דלקת שלפוחית ​​שתן אמפיזמטית, בהתחשב בפוטנציאל להידרדרות וסיבוכים נלווים.

"למרות שמצבה של המטופלת שלנו לא כלל גורמי סיכון מסורתיים לדלקת בכיס המרה האמפיזמטית, היא נזקקה לאשפוז כדי שמצבה ישתפר. לכן, ניהול מהיר והתייעצות עם מומחים בתחום הפחיתו את הסיכון לתוצאות שליליות במצב חירום אורולוגי נדיר זה".

נושאים קשורים:  דלקת שלפוחית שתן אמפיזמטית,  תיאור מקרה,  חדשות
תגובות