מידע מחברות

כסף והשקעות: גם רופאים עושים את הטעות הזו בהשקעות נדל"ן חו"ל

רוב ההשקעות שבוצעו בעיתות שפל הניבו לאורך זמן תשואות עודפות. פרופימקס נערכת לנצל שוב את ההזדמנויות שצפויות להיווצר בשוק הנדל"ן הגלובלי באמצעות הקרן השישית, שמיועדת למשקיעים כשירים ותבצע את מרבית השקעותיה בשנתיים הקרובות

18.12.2023, 11:00
השקעה של פרופימקס בארה''ב בסקטור הלוגיסטיקה

וורן באפט, משקיע שיודע דבר או שניים על עולם ההשקעות, סיפק במהלך השנים אינספור עצות איך להשקיע נכון. בין שלל העצות, בולטת זו שנאמרה במסגרת ראיון שהעניק ב-2008 לניו יורק טיימס: "אני תאב בצע כשאחרים פוחדים, חושש שעה שאחרים נוהרים". מאז אותו ראיון, העקרון של תעוזה להשקיע דווקא בזמן שהפחד שולט בשוק, הפך למזוהה ביותר עם גישתו של "האורקל מאומהה" (הכינוי שדבק בבאפט) וזה שהעניק לו, בין השאר, את מעמד "המשקיע הטוב בעולם".

אלא שיש לומר ביושר שעבור הרוב המוחלט של המשקיעים זו עצה מאתגרת וקשה ליישום, שכן כאשר יציבות הכלכלה מתערערת, הכותרות מבשרות על "עתיד קודר" ותחושת הפאניקה אוחזת בשוק, האינסטינקט הטבעי של המשקיעים הוא דווקא להימלט מהשקעות, שמא הירידות יחריפו לכדי מפולת שתעמיק את בור ההפסדים. באפט, כאמור, נוהג בדיוק ההיפך – הוא משקיע נתח משמעותי מהונו בתקופות בהן מפלס הפחד והחרדה עולים.

במבט לאחור, גישה זו מתבררת כיעילה במיוחד ומגובה באוסף של נתונים שהוכיחו, פעם אחר פעם, שמרבית ההשקעות שבוצעו במהלך תקופות משבר הניבו לאורך זמן את התשואות הטובות ביותר. ההסבר לכך נעוץ בעובדה כי בכלכלה ישנה תבנית של מחזורים עסקיים – תקופות של גאות ושפל – המאפיינים אותה לפרקי זמן. בעוד שבתקופת גאות נכסי ההשקעה נהנים ממומנטום חיובי וערכם עולה, בעיתות שפל הם נעים בכיוון ההפוך, שכן הם עוברים תמחור מחדש (Repricing) המשקף את הסיכונים בשוק. ירידת הערך מייצרת במקרים מסוימים תמחור נמוך לנכס ופוטנציאל להוספת ערך בטווח הארוך – וזה מה שצפוי להתרחש בתקופה הקרובה בשוק הנדל"ן הגלובלי.

לקביעת פגישה בנושא השקעה בקרן השישית ממשפחת קרנות Profimex CircleOne לחצו כאן>>>

 נקודת הזמן שעליה הצביע באפט כהזדמנות השקעה 

השינויים בתנאי הרקע הפיננסיים והשינויים שחלו בתמונה המאקרו-כלכלית הגלובלית, בראשם סביבה אינפלציונית ובעקבותיה ריבית גבוהה, הובילו להתייקרות והתייבשות מקורות הנזילות בשוק. אלו הערימו קשיים על חברות ובעלי נכסי נדל"ן שמתמודדים כעת עם נטל חוב כבד ונאלצים לממש נכסים כדי לייצר מזומנים ולפרוע הלוואות, שאותן נטלו ברובן כשהריבית עוד שייטה בסמוך לרמה האפסית. תהליכים אלו מייצרים דינמיקה שונה ומעצבים מחדש את יחסי הכוחות בשוק.

בעוד שעליית הריבית מייצרת אתגר, היא עשויה לייצר גם הזדמנויות השקעה. מאז ומתמיד תקופות משבר בכלכלה העולמית היו נקודות מבחן קריטיות שניצבו בפני מנהלי השקעות - האם ישכילו לנצל את המצב על-מנת לאתר ולהשקיע בנכסים בעלי פוטנציאל להשיא תשואה עודפת או שייכשלו דווקא ברגעי מבחן. התמונה לאורך המשברים מבהירה כי הרוב המוחלט של המנהלים מפגינים חולשה בעוד שמנהלים עתירי ניסיון יודעים לנצל את המצב, על אף הסיכונים שבו, כדי לשים את ידיהם על נכסים שמתומחרים עמוק מתחת לשווים הכלכלי העתידי. כישורים אלה הם נחלתם של מעטים ונגזרת ישירה של ניסיון רב-שנים, שנצבר לאורך נקודות שפל בכלכלה הגלובלית, תקופות שציידו את המנהלים במיומנויות וכלים שמאפשרים להם לבחון את השוק מזווית מקצועית, בשיקול דעת ובהסתכלות ארוכת-טווח על אופק ההשקעה ביום שלאחר דעיכת המשבר. לכן, יש לזכור כי עצתו של באפט יפה למי שיש לו את הכלים לזהות את אותן הזדמנויות שעשויות לייצר תשואה עודפת לאלו שנכונים לקחת את הסיכון.

דברים אלו נשענים על ניסיון של שלושה עשורים בהם פועלת פרופימקס בתחום השקעות נדל"ן בשווקים דומיננטיים בחו"ל עבור משקיעים כשירים, כשבמהלך הדרך צלחה משוכות רבות, בין השאר, פקיעת בועת הדוט.קום והמשבר הפיננסי הגלובלי ב-2008. עתות אלה חידדו את הגישה הניהולית של פרופימקס, שגיבשה מדיניות שקולה ואחראית שבמרכזה גיוס הון זמין להשקעה (Dry Powder) שמאפשרת לפרופימקס להגיב במהירות להזדמנויות שהיא ושותפיה מזהים בשוק, ולנצל את שעת הכושר כדי להעשיר את הפורטפוליו בנכסים איכותיים עם פוטנציאל להניב תשואות אלפא, בניהול נכון ואחראי.

את ההזדמנויות שייווצרו מתכוונת פרופימקס לנצל באמצעות הקרן השישית ממשפחת קרנות Profimex CircleOne ומיועדת למשקיעים כשירים. יש לציין כי ההתחייבות של משקיעים לקרן בשלב מוקדם יחסית, משחקת תפקיד משמעותי, זאת נוכח העובדה כי רמת אי-הוודאות הגבוהה בשוק היא זו שפותחת חלון הזדמנויות יוצא הדופן להשקיע בנכסים המתומחרים נמוך בשלב זה, שכן כאשר הריבית תחל לרדת והדברים יחזרו למקומם, סביר כי גם היצע ההזדמנויות יצטמצם בהתאם ושוויים יעלה.

כאשר הקרן השישית, שכבר גייסה סכום משמעותי בזמן קצר, תסיים את תקופת הגיוס, ייסגר חלון ההזדמנויות של משקיעים שטרם עשו זאת, להתחייב להשקעה בקרן ולקחת חלק בהזדמנויות שתיווצרנה בתקופת ההשקעה. בעניין זה ראוי להבהיר כי התחייבות בשלב זה אינה דורשת מהמשקיעים העברת מלוא סכום ההשקעה לקופת הקרן, שייקרא לשיעורין במקביל להתקדמות ההשקעות בקרן, שצפויות להתבצע ברובן במהלך 2024 ו-2025, וזאת בכפוף לבחינה קפדנית של פרטי העסקה וקבלת אישור פה אחד של ועדת ההשקעות.

בימי שגרה, וביתר שאת בתקופה זו, חשוב שהמשקיעים יבחנו היטב בידי אילו מנהלי השקעות הם מפקידים את כספם. האם יש להם הניסיון, הכישורים והידע הדרושים, איך התמודדו לאורך שנים עם נקודות קיצון בכלכלה הגלובלית, האם היו נאמנים למשקיעים ודאגו לאינטרסים שלהם גם בשוק משברי או פחות חיובי, ואיזה תשואות הניבו לבסוף ההשקעות שביצעו וניהלו. לסיכום, להלן ציטוט נוסף של וורן באפט, שנאמר לפני שנים ותקף בייחוד בימים אלו: "כשהינכם תוהים על קנקנם של אנשים, חפשו אצלם שלוש תכונות קריטיות: יושרה, אינטליגנציה ומרץ. אם לא תמצאו את התכונה הראשונה – השתיים האחרות יחסלו אתכם".

לקביעת פגישה בנושא השקעה בקרן השישית ממשפחת קרנות Profimex CircleOne לחצו כאן>>>

נושאים קשורים:  סקירה,  וורן באפט,  השקעות