מחקרים

טיפול בתסמינים משניים להיפרפלזיה שפירה של הערמונית

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי Optilume BPH הינה שיטה יעילה ובטוחה לטיפול סימפטומטי של מערכת השתן התחתונה המשניים להיפרפלזיה שפירה של הערמונית, תוך שמירה על תפקודי זקפה ושפיכה

ערמונית (איור: אילוסטרציה)
ערמונית (איור: אילוסטרציה)

Optilume BPH Catheter System היא שיטת טיפול כירורגי זעיר פולשני משולבת של תרופה-מכשיר, לטיפול בתסמינים של דרכי השתן התחתונות המשניים להיפרפלזיה שפירה של הערמונית. במסגרת מחקר PINNACLE אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת The Journal of Urology, ביקשו החוקרים להעריך את הבטיחות והיעילות של Optilume BPH בהשוואה להליך כירורגי מדומה.

מחקר זה בוצע במתכונת פרוספקטיבית, כפולת- סמיות, מבוקרת-אינבו. המחקר כלל גברים (N=148) בני 50 ומעלה עם היפרפלזיה סימפטומטית של הערמונית וערמונית בגודל של 20-80 גרם, מ-18 מרכזי טיפול בארה"ב ובקנדה. הנבדקים הוקצו באופן אקראי (2:1) לקבלת טיפול עם Optilume BPHי(N=100) או הליך כירורגי מדומה (N=50). התוצאים הוערכו על פני שנה מביצוע ההליך. המעקב כלל את ציון התסמינים הבינלאומי של הערמונית (International Prostate Symptom Score), אורופלומטריה והערכות נוספות של איכות חיים ותפקוד מיני.

תוצאות המחקר הדגימו כי נבדקים אשר הוקצו לטיפול עם Optilume BPH היו עם ירידה של 11.5±7.8 נקודות בציון התסמינים הבינלאומי של הערמונית בשנה שלאחר הטיפול, בהשוואה לירידה של 8.0±8.3 נקודות לאחר 3 חודשים בזרוע הדמה. קצב הזרימה השתפר באופן דרמטי לאחר טיפול עם Optilume BPH, עם שיפור של 10.3+ מ"ל\שניה מהבסיס לאחר שנה (125%+).

מתוצאות מחקר זה עולה כי טיפול עם Optilume BPH מביא לשיפור מיידי ומתמשך בתסמינים חסימתיים ובקצב הזרימה תוך שמירה על תפקודי זקפה ושפיכה. הטיפול נסבל היטב וניתן לעשותו במרפאה או בסביבה אמבולטורית.

מקור:

The PINNACLE Study: A Double-blind, Randomized, Sham-controlled Study Evaluating the Optilume BPH Catheter System for the Treatment of Lower Urinary Tract Symptoms Secondary to Benign Prostatic Hyperplasia. Steven A. Kaplan, Jared Moss, Sheldon Freedman, et al. Journal of Urology Aug 9, 2023

נושאים קשורים:  מחקרים,  היפרפלזיה שפירה של הערמונית,  Optilume BPH,  דרכי השתן
תגובות