חדשות

ב"מאיר" בוצעו שני ניתוחים נדירים לטיפול באפיספדיאס

בשיתוף פעולה של מומחי המרכז הרפואי מאיר ומומחה אמריקאי מוביל, נותחו בהצלחה שני תינוקות בני שנה שסבלו ממום מולד המערב את מערכת הרבייה הזכרית ואת שלפוחית השתן

צוות המומחים ב"מאיר" שביצע את הניתוחים (מימין לשמאל): ד"ר דנה ליבנה, ד"ר עמוס נאמן, ד"ר יוגין מינביץ ופרופ' פנחס לבנה. צילום: דוברות ביה"ח

שני ניתוחים נדירים לטיפול במום מולד בילדים, המערב את מערכת הרבייה הזכרית ואת שלפוחית השתן ומכונה "אפיספדיאס", בוצעו השבוע בשני פעוטות בני שנה במרכז רפואי מאיר.

אפיספדיאס הוא מום נדיר העלול לגרום לילדים הסובלים ממנו לדליפת שתן בהמשך חייהם, וחלון ההזדמנויות לטיפול בו הוא בסביבות גיל שנה. לצד היבטים תפקודיים קריטיים לאפיספדיאס יש גם היבטים קוסמטיים והוא דומה במקצת למום השכיח יותר באוכלוסיה בשם היפוספדיאס, ממנו סובלים אחד מכל 200 ילודים זכרים.

לחדרי הניתוח של המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי מאיר הצטרף ליום הניתוחים המיוחד ד"ר יוג'ין מינביץ מבית החולים לילדים בסינסיטי, אוהיו, שנחשב לבית החולים המוביל לילדים בארה"ב.

ד"ר עמוס נאמן, המנתח הראשי באחד הניתוחים, מנהל המחלקה האורולוגית ב"מאיר", שהוביל את שיתוף הפעולה, אמר: "ביצענו ביום הניתוחים הזה שני ניתוחים, כל אחד מהם ארך כשלוש שעות.

"בניתוח הנדיר אנו מתקנים את הבעיה הקוסמטית לצד טיפול  בשליטה על דרכי השתן של הילד בעתיד. במום זה, פתח השופכה של הפין ממוקם קרוב לבטן התינוק (בניגוד למיקומו בהיפוספאדיס) ואנו למעשה מייצרים פתח שופכה קרוב יותר לקצה הפין, במיקומו התקין. במקרים מסוימים גם נדרשת פעולה ניתוחית נוספת באזור צוואר שלפוחית השתן על מנת להגביר את התנגודת של יציאת השתן, פינוי השתן ותפקוד תקין של המערכת בעתיד".

ד"ר נאמן מסכם: "בשיתוף ד"ר מינביץ, פרופ' פנחס לבנה וד"ר דנה ליבנה, ששילבה את אלמנט המיקרוסקופ שסייע לנו להגיע לרזולוציות גבוהות ולדייק בפעולות מורכבות, יום הניתוחים הוגדר כהצלחה מרובה והתאוששות הילדים היתה מהירה לצד תוצאות ראשוניות מצוינות. על ההרדמה היה אמון ד"ר דוד הופנשטיין, מנהל יחידת הרדמת ילדים ובסיוע צוות סיעודי ייעודי בהובלת נילי סבאג, אנה בוישויב ואיליה בורדין, הצלחנו להביא יחד בשורה לאחד המקרים הנדירים והמורכבים בתחום אורולוגיית ילדים".

נושאים קשורים:  אפיספדיאס,  ד"ר יוג'ין מינביץ,  ד"ר עמוס נאמן,  ניתוח אורולוגי,  המרכז הרפואי "מאיר",  חדשות,  פרופ' פנחס לבנה,  ד"ר דנה ליבנה
תגובות