תיאור מקרה

תיאור מקרה: אנטיביוטיקה למניעת דלקת בדרכי השתן גרמה נזק לריאות

ממצאי ההדמיה העידו על נזק ריאתי כרוני שנגרם על ידי שימוש ארוך טווח בניטרופורנטואין | הכותבים מציינים: בנזק ריאתי הנגרם מנטילת האנטיביוטיקה, הממצאים הרדיולוגיים יכולים להיות מגוונים

למעלה משמאל: Patchy alveolar opacities בצילום בית החזה. מימין:- עכירות ורשתיות בהדמיית סיטי. C - תוצאות טיפול לאחר שבוע. D - תוצאות טיפול לאחר חודשיים. צילום: NEJM

במקרה שתואר בכתב העת NEJM ואירע בבית החולים של רוצ'סטר ניו יורק (Rochester General Hospital, Rochester, NY), התברר כי פגיעה כרונית בריאות נגרמה כתוצאה מנטילת ניטרופורנטואין (Nitrofurantoin) למניעת דלקת בדרכי השתן.

במקרה המתואר, אישה בת 95 הגיעה למיון עם קוצר נשימה ושיעול יבש במשך ארבעה שבועות. היא לא דיווחה קודם לכן על תסמינים אלה לרופא שלה וטמפרטורת הגוף שלה היתה תקינה.

במשך חצי השנה שקדמה להגעתה למיון היא נטלה אנטיביוטיקה מסוג ניטרופורנטואין מדי יום כדי למנוע דלקות חוזרות בדרכי השתן. רמת החמצן בדמה היתה 83%. בבדיקה גופנית נשמעו צפצופים בדרכי הנשימה העליונות. לא היו סימנים של התרחבות ורידי הצוואר או בצקת.

במעבדה נצפה לויקוציטוזיס נויטרופילי אך ללא אאוזינופיליה או עליות ברמות האמינוטרנספראז. בצילום חזה נצפה patchy alveolar opacities, בעיקר באונות העליונות. תרבית כיח ובדיקת וירוסים נשימתיים היו שליליות.

צילום CT של בית החזה הראה עכירות ורשתיות עם דומיננטיות של האונות העליונות וברונכיאקטזיס מתון. בשל ממצאי ההדמיה וחשיפה ארוכת טווח לניטרופורנטואין, אובחן נזק ריאתי כרוני הנגרם על ידי ניטרופורנטואין.

הכותבים מציינים כי בחולים עם נזק ריאתי הנגרם מניטרופורנטואין, הממצאים הרדיולוגיים מגוונים ויכולים להיות מפוזרים או מקומיים.

הטיפול בניטרופורנטואין הופסק ונרשם למטופלת טיפול בפרדניזון בהפחתה הדרגתית. שבוע לאחר מכן, התסמינים של המטופלת חלפו וכעבור חודשיים הראתה הדמיה חוזרת כי העכירות כמעט נעלמה והברונכיאקטזיס התייצב.

נושאים קשורים:  ניטרופורנטואין,  תופעות לוואי,  נזק לריאות,  תיאור מקרה,  חדשות,  אנטיביוטיקה
תגובות
אנונימי/ת
15.08.2023, 15:46

ניטרופורונטוין זה לא אנטיביוטיקה, זה סולפמיד. מי כותב את המאמרים האלה?

Nitrofurantoin היא תרופה נגד חיידקים (Antimicrobial drug ) - תופעות הלוואי נשכחו. ב2010 פורסם מאמר ב Curr Drug Saf 5(2) 125'-28 שאני ממליץ לקראו