חדשות

ב"איכילוב" מדווחים: מספר הסובלים מאבנים בכליות הוכפל השנה

פרופ' מריו סופר, מנהל היחידה לאורולוגיה אנדוסקופית, מעריך: שילוב של גל חום ואי הקפדה על שתייה מספקת היא כנראה הסיבה לעלייה הניכרת במקרי האבנים בכליות

פרופ' מריו סופר, מנהל היחידה לאורולוגיה אנדוסקופית ב"איכילוב". צילום: דוברות ביה"ח

מספר המקרים של מטופלים הסובלים מאבנים בדרכי השתן הוכפל השנה בעקבות גל החום הארוך, על כך מדווחים במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב.

פרופ' מריו סופר, מנהל היחידה לאורולוגיה אנדוסקופית ב"איכילוב", מסביר כי העלייה במספר המקרים של אנשים הסובלים מאבנים בכליות השנה נובעת להערכתו "משילוב של גל חום ואי-הקפדה על שתייה מספקת".

מטופל בן 70 שהגיע השבוע (א') למחלקה האורולוגית ב"איכילוב", לאחר שכאב חד פילח את קרביו, מספר: "באותו היום היה חם מאוד וכנראה שלא שתיתי מספיק. רכבתי על הקטנוע בדרך לעבודה ופתאום הרגשתי כאב חד בצד שהלך והתגבר, עד שלא יכולתי לזוז והובהלתי למיון״.

פרופ' סופר מסביר: "ההתייבשות גורמת לריכוז גבוה של השתן, מה שגורם לעלייה בסיכון להיווצרות אבנים בדרכי השתן". בנוסף, לדבריו, חשיפת יתר לשמש עלולה לכשעצמה לגרום לעלייה בייצור ויטמין D וזו בתורה גורמת לעלייה בספיגת הסידן. "כששיש הפרשת יתר של סידן בשתן, זה סיכון נוסף ליצירת אבנים. אחד הפתרונות הוא כמובן לשתות יותר אך גם לצרוך לימונים ותפוזים ולא להיחשף לשמש. עלייה בהימצאות של חומצת לימון מעכבת את התגבשות הסידן בשתן ויכולה למנוע אבנים בכליות".

המטופלים המגיעים למחלקה האורולוגית מאובחנים ומקבלים טיפול. בחלק מן המקרים הם נשלחים הביתה בתקווה שהאבן תיפלט בדרכי השתן ואם זה לא קורה, הם מוזמנים לניתוח להוצאתה.

נושאים קשורים:  איכילוב,  אבנים בכליות,  חדשות,  גל חום,  התייבשות,  פרופ' מריה סופר
תגובות
אנונימי/ת
28.07.2023, 09:23

אפילו ביבי התייבש

28.07.2023, 10:23

עוד גורם: מגיפת טיפול יתר בויטמין D: קליטה עודפת של סידן מהמזון, עודף שמופרש בכליות. יש להזכיר שויטמין D (וגם סידן) איננו מפחית שברים במניעה ראשונית וש USPSTF ממליץ להימנע ממנו כבר מ-2018.
https://www.uspreventiveservicestaskforce.org/uspstf/recommendation/vitamin-d-calcium-or-combined-supplementation-for-the-primary-prevention-of-fractures-in-adults-preventive-medication

האם יש השפעה להתפלת המים על ייצור האבנים

מסכימה עם דר ניר צבר
רואה טיפול יתר בויטמין D בעמיות גדולות גם ברמות סבירות בדם. גם על ידי רופאים וגם לדיחה לבד של מטופלים כי"שמעו/קראו " שטוב. אכן רואה יותר אבני כליה. וגם ראיתי רמות רעילות.