חדשות

"שערי צדק": בניתוח מורכב נשלף אביזר מין משלפוחית שתן של אישה

כתב העת Urology Case Reports פרסם את תיאור המקרה: החפץ, העשוי מקריסטל, הוצא ללא צורך בפתיחת בטן אולם בהרדמה מלאה

משמאל (A). מיקום מחדש של האובייקט. (B). שליפת האובייקט. צילום: דוברות "שערי צדק"

חפץ שאורכו 10 ס"מ וקוטרו 2.5 ס"מ נשלף מגופה של תיירת בת 29, שהגיעה למיון בית החולים שערי צדק בירושלים עם מיחושים עזים בבטנה. החפץ, העשוי מקריסטל, הוצא ללא צורך בפתיחת בטן אולם בהרדמה מלאה. תיאור המקרה התפרסם לאחרונה במאמר בכתב העת Urology Case Reports.

בבדיקות אולטרסאונד ורנטגן נראה אביזר המין כשהוא מונח בצורה אופקית בתוך שלפוחית השתן של האישה והיא הובהלה לניתוח כשהיא מקבלת עירוי אנטיביוטי תוך ורידי.

אביזר המין נראה בצילום CT כשהוא מונח בצורה אופקית בשלפוחית השתן. צילום: דוברות "שערי צדק"

רופאי המרכז הרפואי שערי צדק הוציאו את אביזר המין מהשלפוחית בעזרת ציסטוסקופיה, שבה מוחדר צינור דק וארוך שבקצהו מצלמת וידאו דרך השופכה. אביזר המין נשלף דרך צינור השופכה באמצעות כלי כירורגי שאחז בו דרך הצינור. התיירת, ממערב אירופה, שוחררה לאחר הניתוח.

חילוץ של חפצים שהוחדרו לגוף כמו שאירע במקרה המדובר צריך להיעשות בצורה אנדוסקופית במידת האפשר, כתבו רופאי המרכז הרפואי שערי צדק במאמר תיאור המקרה. "לעתים מדווחים על גופים זרים בדרכי השתן, במיוחד בשופכה ובשלפוחית השתן. גופים זרים מוחדרים בדרך כלל כתוצאה מפציעות יאטרוגניות, החדרה עצמית, התעללות מינית, תקיפה, סקרנות והפרעה נפשית. הגופים הזרים מגוונים וחילוץ שלהם כרוך, במידת האפשר, בתמרונים מאולתרים או באנדוסקופיה כדי להימנע ככל האפשר מפנייה להליך פתוח, שלעתים הוא בלתי נמנע".

פרופ' בוריס צ'רטין, מנהל המחלקה לאורולוגיית ילדים ומבוגרים ב"שערי צדק", שטיפל בצעירה וחתום גם הוא על המאמר, מסביר: "גוף זר וגדול בשלפוחית השתן עלול לגרום לחור בשלפוחית ולדליפת השתן לחלל הבטן או מחוץ לשלפוחית, ולכן היינו חייבים לבצע פרוצדורה מהירה מאוד. חשוב לדעת שגם בהחדרה וגינלית עלול להיגרם קרע, ואכן היה מקרה דומה אצלנו שבו נוצר פתח בין הנרתיק לשלפוחית השתן אצל אישה שהחדירה גם היא אביזר מין. החדרה כזו עלולה, כמובן, לגרום לזיהומים".

לדברי פרופ' צ'רטין, "מי שמשתמש באביזרי מין צריך לזכור שיש בכך סכנות. לא תמיד אפשר להוציא את המכשיר באותו נתיב שבו הוא הוחדר. למזלה של המטופלת, הצלחנו לשלוף את החפץ בלי ניתוח, שלרוב כולל חתך ופתיחת בטן".

נושאים קשורים:  פרופ' בוריס צ'רטין,  ניתוח אורולוגי,  תיאור מקרה,  שערי צדק,  עצם זר,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
06.03.2023, 14:09

לא שמה לב לאיזה חור דוחפת

אנונימי/ת
07.03.2023, 20:52

כל דחפין ייתי וייצי

08.03.2023, 08:22

שימו לב לכותרת "ניתוח מורכב ..." סה"כ בוצעה ציסטוסקופיה והחפץ הוצא . מה מורכב בזה ??? צריך שהמערכת של דוקטורס אונלי תסנן את הכותרות הבומבסטיות של דוברי בית החולים. קצת יותר צניעות . קצת יותר דרך ארץ.