סרטן ערמונית

גידולים בדרגה גבוהה מקדמים את הצמיחה של גידולים אחרים פחות ממאירים באותה ערמונית

חוקרים סבורים כי גידולים בדרגה גבוהה מעלים את האגרסיביות של גידולים בדרגה נמוכה הנמצאים באותה הערמונית

ידוע כי סרטן הערמונית הינו מחלה רב-מוקדית, אך האם וכיצד גידולי ערמונית מסוימים משפיעים זה על זה לא ברור עד כה. החוקרים ביקשו לבחון סימנים המעידים על אינטראקציות ישירות או עקיפות בין גידול לגידול, במודלים ניסיוניים ובדגימות ממטופלים.

החוקרים הזריקו תאים עם גרורתיות נמוכה מסוג AT1 ותאים עם גרורתיות גבוהה מסוג MatLyLuי(MLL) שנלקחו מערמונית של חולדות, לאונות נפרדות של הערמונית הקדמית בחולדות עם מערכת חיסון שמורה.

החוקרים מצאו כי גידולי AT1 שגדלו באותה הערמונית עם גידולי MLL גדלו בנפחם והתפשטו בצורה יותר משמעותית, בהשוואה לגידולי AT1 שגדלו לבד. בנוסף, נמצא כי כמות כלי הדם וצפיפות המקרופאגים סביב גידולי AT1 היו גבוהים יותר כתלות בקרבה לגידולי ה-MLL. עוד מצאו החוקרים כי בדגימות מכריתת ערמונית של מטופלים, שנבחרו לפי זה שהכילו גידול התחלתי (גידול בדרגה הגבוהה ביותר, לפי איגוד האורולוגיה האונקולוגית הבינלאומי, בדרגה 1, 2, 3 או 4), וגידול satellite בדרגה נמוכה (דרגה 1 לפי האיגוד), חלוקת התאים בגידולי satellite בדרגה נמוכה עלתה בהדרגה עם העלייה בדרגה ההיסטולוגית של הגידול ההתחלתי. זאת ועוד, נמצא כי צפיפות כלי הדם וכמות המקרופאגים עם קולטן CD68 חיובי, גדלו גם בסביבתו של גידול ה- satellite בעל הדרגה הנמוכה, אם היה בסביבה גידול התחלתי עם דרגה גבוהה.

החוקרים הגיעו למסקנה כי גידולים בדרגה גבוהה עשויים להגביר את האגרסיביות של גידולים נוספים בדרגה נמוכה, , על ידי שינוי הסביבה השוררת בערמונית. הם סבורים כי יש צורך במחקרים נוספים על מנת לבחון את המנגנונים העומדים מאחורי האינטראקציות בין גידול לגידול ואת חשיבותם הקלינית.

מקור: 

Bergstrom, S. H. et al. The Journal of Pathology 2021; 253(4); 396-403. https://doi.org/10.1002/path.5604

נושאים קשורים:  סרטן ערמונית,  אינטראקציה,  מחקרים
תגובות