פימוזיס

הימצאות פימוזיס בזכרים מכל הגילאים

הטווח הרחב של הימצאות הפימוזיס המדווח בבגרות עשוי לשקף שונות במידת הטיפול המשמר את העורלה בקבוצות מחקר שונות

01.12.2020, 15:57
התייעצות עם אורולוג (צילום: אילוסטרציה)

פימוזיס נחשב למצב אוניברסלי אצל זכרים שזה עתה נולדו, אשר עשוי להעלם תוך מספר שנים. פימוזיס קבוע עלול לגרום לכאבים, בעיות בתפקוד המיני, סיכון מוגבר למצב דלקתי ולסרטן הפין. ישנן שתי צורות של פימוזיס - פימוזיס ראשוני ופימוזיס משני - כשהאחרון מייצג לעתים קרובות תוצאה של ליכן סקלרוזיס, סוכרת והשמנה.

במחקר זה בוצעה סקירה שיטתית לקביעת הימצאות פימוזיס בגילאים שונים. בהמשך שני סוקרים אימתו בנפרד את תכנון המחקרים, חילצו נתונים ודירגו את איכות המחקרים.

הסקירה כללה 42 מחקרים: 27 מ-PubMed,י4 מ-Google Scholar ו-12 מחיפושים בביבליוגרפיה. פימוזיס דווח אצל מרבית הילודים, ואז ההימצאות ירדה בהדרגה. מרבית המחקרים לא הבחינו בין פימוזיס ראשוני לבין פימוזיס משני, ולכן הערכים שדווחו היו הימצאות כללית של פימוזיס. היו 13 מחקרים עם נתונים על גברים בגיל 18 ומעלה. בסך הכל, 962 מתוך 17,136 גברים אובחנו עם פימוזיס (טווח של 0.5%-13%). מודל ההשפעות האקראיות מצא כי הסיכון לפימוזיס אצל גברים היה 3.4% (רווח בר-סמך 95%, 1.8-6.6).

לסיכום, פימוזיס עובר לעיתים רזולוציה לאחר שנים רבות. מלבד רזולוציה ספונטנית, התערבויות קליניות תורמות גם להפחתה ההדרגתית בהימצאות בקרב נערים לא נימולים. הטווח הרחב של הימצאות הפימוזיס המדווח בבגרות עשוי לשקף שונות במידת הטיפול המשמר את העורלה בקבוצות מחקר שונות.

מקור: 

Morris, B.J. et al. (2019)  Urology In Press

נושאים קשורים:  פימוזיס,  עורלה,  מחקרים
תגובות