אבנים בכליה

איך ניתן לייעל את הטיפול באבני Staghorn?

החוקרים השוו במחקר פרוספקטיבי אקראי בין שני סוגים של שרוולים נפרוסטומיים במהלך ריסוק אבנים מלעורי פולשני מינימלי לטיפול באבני Staghorn

10.11.2020, 17:02
אבנים בכליות (צילום: אילוסטרציה)

מטרת המחקר הנוכחי הייתה להשוות את הבטיחות והיעילות של שימוש בשרוול נפרוסטומי (NS – nephrostomy sheath) קונבנציונלית לשימוש ב-NS חדש עם יכולות של שאיבה ופינוי במהלך ריסוק אבנים מלעורי פולשני מינימלי (MPCNL – minimally invasive percutaneous nephrolithotomy) לטיפול באבני Staghorn.

המחקר הנוכחי הוא מחקר פרוספקטיבי ואקראי בו השתתפו 60 מטופלים עם אבני Staghorn. המטופלים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות של 30 מטופלים. קבוצה אחת עברה MPCNL עם NS קונבנציונלי, בזמן שהקבוצה השנייה עברה MPCNL עם NS עם יכולות שאיבה ופינוי (SENS – suction-evacuation NS). החוקרים אספו וניתחו את הנתונים הדמוגרפיים של המטופלים, מאפייני האבן, מידע לגבי הניתוח, מידע טרום ניתוחי ואת תוצאות הניתוח.

תוצאות המחקר הראו כי המאפיינים הדמוגרפיים ומאפייני האבנים היו דומים בין שתי הקבוצות. החוקרים מצאו כי בקבוצת ה-SENS שיא וממוצע הלחץ באגן הכליה (RPP – renal pelvic pressure) היו נמוכים באופן מובהק במהלך הניתוח. בנוסף, נמצא כי ההסרה של האבן הייתה יעילה יותר בקבוצת ה-SENS ומשך הטיפול היה קצר בהרבה. כמו כן, בקבוצת ה-SENS נעשה פחות שימוש במחלץ אבנים ולבסוף שיעור החופש מאבנים (SFR – stone-free rate) היה גבוה יותר. בנוסף, ההשפעות של RPP נמוך יותר ושל משך פעולה קצר יותר תורגמו לכדי פחות סיבוכים קשים לאחר הניתוח שנמדדו לפי modified Clavien grade.

החוקרים הסיקו כי שימוש ב-SENS במהלך MPCNL לטיפול באבני Staghorn מציג יתרונות של RPP נמוך יותר, יעילות טובה יותר בהוצאת האבן, פחות סיבוכים לאחר הניתוח ו-SFR משופר.

מקור: 

Xu, G. et al. (2020) BJU International 125,6.

נושאים קשורים:  אבנים בכליה,  אבני Staghorn,  שרוול נפרוסטומי,  ריסוק אבנים מלעורי פולשני מינימלי,  מחקרים
תגובות