חדשות

מבצע כירורגי ב"כרמל": המטופלת נראתה בהריון ובבדיקה נמצאו גידולי ענק בבטנה

בניתוח מורכב וארוך הוציאו מומחי בית החולים כרמל בחיפה מיומות ענקיות במשקל כולל של חמישה ק"ג מבטנה של מטופלת שעברה בעבר כריתת רחם

גידולי הבטן שהוסרו ב"כרמל". המנתחים החליטו טרם הניתוח על הכנסת סטנטים לשופכנים כדי לא לפגוע בהם. צילום: אלי דדון, דוברות ה"כרמל"

בניתוח מורכב שבו השתתפו מומחים רבים מתחומי הכירורגיה, הגניקולוגיה והאורולוגיה במרכז הרפואי כרמל מקבוצת הכללית, הוצאו מבטנה של מטופלת, תושבת הצפון, בת 54, שמונה גידולים נפרדים וגדולים שמילאו את חלל הבטן שלה במשקל כולל של כחמישה ק"ג.

"כבר ניתחתי וראיתי מטופלים וגידולים גדולים ושונים", סיפר ד"ר אריה ביטרמן, מנהל המחלקה הכירורגית א' ב"כרמל" שניתח את המטופלת, "אבל בכאלה גידולים גדולים עדיין לא נתקלנו".

פרופ' עופר לביא, מנהל מערך נשים ויולדות, שהיה שותף לניתוח המורכב הסביר: "מדובר במטופלת מוכרת לנו שאושפזה כבר בעבר ב'כרמל' ועברה ניתוח כריתת רחם. בניתוחים הקודמים הוצאנו שני גידולים החשודים כגידולים ממאירים ומיומות מהרחם".

ד"ר אריה ביטרמן ופרופ' אריה לביא. "מדובר בתופעה נדירה למדי בעיקר באישה שעברה כריתת רחם". צילום: דוברות ה"כרמל"

המטופלת הגיעה החודש שוב ל"כרמל" לאחר שחשה כאבי בטן עזים ובטנה תפחה וגדלה למימדים גדולים שנראו כמו הריון מתקדם. היא עברה בירור רפואי מקיף שכלל בדיקות מומחים ובדיקות דימות, מה שהדגים בבטנה גידולים רבים בגדלים שונים ואובחנה במיומטוזיס. "מדובר בתופעה נדירה למדי בעיקר באישה שעברה כריתת רחם", ציין פרופ' לביא, "אך זו תופעה מוכרת בספרות הרפואית".

לאור המסות הגדולות של הגידולים התוך בטניים והלחץ שהם הפעילו על רקמות חיוניות בתוך חלל הבטן, כמו המעיים ודרכי שתן, הוחלט לנתח במהירות בגישה משולבת עם צוותים  שכללו כירורגים אורולוגים וגניקולוגיים. את הניתוח הובילו פרופ' לביא בצד הגניקולוגי וד"ר ביטרמן בצד הכירורגי.

במהלך הניתוח נצפתה חדירה של אחת המיומנות לתוך לולאת מעי דק, מה שחייב כריתה של קטע המעי וחיבורו מחדש. טרם הניתוח, מאחר שהמיומות הגדולות חבקו והתמזגו עם השופכנים המובילים מהכליות שתן לשלפוחית, החליט צוות המנתחים על הכנסת סטנטים לשופכנים כדי לא לפגוע בהם.

לאחר חמש שעות של ניתוח מורכב בשיתוף כלל המנתחים מכל המקצועות  הוצאו מחלל הבטן של המטופלת המיומות הגדולות בגדלים שונים במשקל כולל של כחמישה ק"ג.

"מיומה היא שריר המיוצר על ידי הרחם", הסביר פרופ' לביא, "שרירן מיומה הינו גידול שפיר אשר מוצאו משריר הרחם. ב-30% מאוכלוסיית הנשים בגיל הפריון ניתן להדגים שרירנים בגוף הרחם, והאינדיקציה וההתוויות לניתוח שרירנים כוללות סימפטומים דוגמת דימומים, לחץ על איברים סמוכים, אי פריון, כאבי בטן וחשד להתמרה ממארת של השרירן".

המטופלת עברה את הניתוח בהצלחה והיא מתאוששת בצורה טובה במחלקה הכירורגית.

נושאים קשורים:  בית החולים הכרמל,  ד"ר אריה ביטרמן,  פרופ' עופר לביא,  מיומות,  הסרת גידולים,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
19.06.2020, 10:36

באיזו טכניקה נכרתו הרחם והשרירנים בעבר

אנונימי/ת
19.06.2020, 17:02

באיזו טכניקה מכרת הרחם והשרירנים בניתוח הקודם של החולה הזו