מחקרים

איך מאבחנים ומטפלים באבנים בשלפוחית הזרע?

החוקרים תיארו איך ניתן לאבחן ולטפל בשיטה פולשנית מינימלית באבנים בשלפוחית הזרע ותיארו גם את הרכב האבנים האלה שיכול להעיד על האטיולוגיה להיווצרותן

10.05.2020, 16:54
בלוטת הערמונית (אילוסטרציה)
בלוטת הערמונית (אילוסטרציה)

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לתאר את הרושם של החוקרים מהאבחון, הטיפול הפולשני המינימלי וההרכב של אבנים בשלפוחית הזרע (SVC –יseminal vesicle calculi).

במחקר הנוכחי, החוקרים בדקו 20 מטופלים שהגיעו אל בית החולים בין ינואר 2013 לינואר 2018. כל המטופלים אובחנו בהמטוספרמיה עמידה (Intractable haematospermia) ו-SVC. האבחנה אושרה בהמשך באמצעות בדיקה אנדוסקופית של שלפוחית הזרע (Seminal vesiculoscopy). החוקרים הסירו את ה-SVC בשיטת Basket extraction, כאשר במקרים בהם האבנים היו גדולות הם השתמשו תחילה בלייזר הולמיום לריסוק האבנים. בנוסף, החוקרים בדקו את הרכב ה-SVC באמצעות סריקה עם מיקרוסקופ אלקטרונים, דיפרקציה של קרני רנטגן, וספקטרוסקופיה עם אינפרה אדום.

כל הניתוחים הושלמו בהצלחה ללא סיבוכים ניתוחיים. החוקרים מצאו כי מרבית ה-SVC היו מורכבות מהידרוקסיאפטיט (Hydroxyapatite) וחלבון, מה שמעלה את האפשרות כי הן נוצרו בעקבות זיהומים.

החוקרים הסיקו כי אנדוסקופיה של שלפוחית הזרע (Seminal vesiculoscopy) היא שיטה פשוטה עם פולשנות מינימלית שיכולה לשמש לאישור האבחנה ולטיפול בדלקת של שלפוחית הזרע עם SVC. המחקר הנוכחי שיפר את ההבנה לגבי SVC ויצר בסיס תיאורטי למניעה של חזרת SVC לאחר הניתוח.

מקור:

Miao, C. et al. (2020) BJU International 125,2.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אבנים בשלפוחית הזרע,  אבחון,  טיפול פולשני מינימלי,  המטוספרמיה,  אנדוסקופיה של שלפוחית הזרע
תגובות