אבנים בכליה

איך ניתן לזהות את הפתולוגיה המובילה להיווצרות אבני כליה באמצעות אנדוסקופיה?

החוקרים הצליחו להדגים כי ניתן לזהות, באמצעות אנדוסקופיה, שינויים פפילריים בכליה אצל מטופלים הנוטים לייצר אבני כליה וכי מדובר בשיטה שעשויה לעזור בעתיד בהתאמת טיפול מניעתי בקרב מטופלים אלה

אבנים בכליות. דו צדדי

ההתקדמות בתחום האנדוסקופיה מאפשרת את היכולת לחקור את האנטומיה והפתולוגיה התוך-כלייתית. מטרת המחקר הנוכחי הייתה להעריך את המראה הפפילרי בכליה אצל מטופלים המייצרים אבני כליה ולבחון את הקורלציה בין הממצאים הפפילריים לבין סוג האבנים והמידע המטבולי של המטופל.

מדובר במחקר עוקבה רציף שכלל 46 מטופלים המייצרים אבני כליה שעברו ניתוח תוך כלייתי רטרוגרדי. במהלך הניתוח, החוקרים אפיינו את הפפילות בכליה באזור ה-DPי(Ductal Plugging), הגומות השטחיות (Surface Pitting), את אובדן מתאר הפפילות ואת כמות משקעי Randallי(RP – Randall's plaque, PPLA scoring). בנוסף, החוקרים בדקו את הרכב האבנים באמצעות מיקרו-CT וספקטרוסקופיית פוריה (Infra-red spectroscopy) ואספו דגימות דם ושתן לצורך הערכה מטבולית.

תוצאות המחקר חשפו כי בקרב כל המטופלים נצפה שינוי בפפילות לפחות באזור אחד מה-PPLA score. כאשר החוקרים בדקו את כלל האוכלוסייה, נראה כי אצל כל המטופלים עם ריבוי הסתימות (Plugging) י(DP>0) היו ציוני RP נמוכים מאוד. החוקרים לא מצאו הבדל מובהק במגמות בין ציון ה-PPLA הממוצע ובדיקות השתן בכל קבוצת המטופלים.

עד כה, המאמצים למנוע היווצרות אבני כליה לא היו מספקים בקרב מרבית המטופלים. השימוש באנדוסקופיה דיגיטלית חשף כי מטופלים המייצרים אבני כליה מדגימים מורפולוגיה פפילרית שונה, שנראה כי היא קשורה למסלולי ייצור אבנים ספציפיים. מכיוון שניתן לזהות בקלות פגמים פפילריים בכליה באמצעות אנדוסקופיה, היא עשויה להפוך בעתיד לשיטה חשובה להתאמה אישית של מניעת היווצרות אבני כליה.

מקור: 

Sloth Pless, M. et al. (2019) World Journal of Urology 37,10.

נושאים קשורים:  אבנים בכליה,  פפילות,  אנדוסקופיה,  פתולוגיה,  מיקרו-CT,  מחקרים
תגובות