מגזין

פרופיל רפואי: ד"ר קרן רובינוב, רופאה בכירה במערך האונקולוגי ב"סורוקה"

אביה רופא, אמה אחות וכל ארבעת האחים במשפחתה סיימו לימודי רפואה. ד"ר רובינוב מסבירה מדוע שילוב של מחקר וקליניקה הוא מודל הכרחי במערכת הבריאות וכיצד בחרה להתמחות דווקא בתחום גידולי דרכי השתן והמין

ד"ר קרן רובינוב נולדה למשפחה שחייה סובבים סביב רפואה. אביה רופא – "מגיל קטן אבא שלי היווה לי מודל לחיקוי הן בתחום המקצועי והן בתחום הלימודי", אמה אחות, כל ארבעת אחיה סיימו לימודי רפואה וגם לבחירה שלה להתמחות-על בתחום גידולי דרכי השתן והמין יש קשר משפחתי. "סבי נפטר מסרטן הערמונית ולכן החלטתי שאני רוצה לטפל בסוג סרטן זה", היא מספרת.

ד"ר רובינוב, מומחית לאונקולוגיה קלינית ורדיותרפיה, נשואה ואם לשלוש בנות (19, 14, 5), בת 42, מתגוררת עם משפחתה בבאר שבע ומגיעה מדי בוקר לעבודה ביחידה לגידולי דרכי השתן במערך האונקולוגי במרכז לגסי הריטג' ומכון לארי נורטון לאונקולוגיה, במרכז הרפואי-אוניברסיטאי סורוקה.

ב-1998 סיימה ד" רובינוב את לימודי הרפואה ברוסיה ועלתה ארצה, סיימה סטאז' בבית חולים רמב"ם וב-2010 סיימה התמחות באונקולוגיה ב"סורוקה"'. בעשר השנים האחרונות היא מתעסקת בטיפול בגידולי דרכי השתן ומין לאחר השתלמות ב-Fox Chase Cancer Center בפילדלפיה, ארצות הברית. ב-2017 נבחרה לאחראית הפעילות האקדמית והחוגים בוועד האיגוד הישראלי לאונקולוגיה קלינית ורדיותרפיה.

"מכל תחומי הסרטן, תחום דרכי השתן והמין הוא אחד התחומים השכיחים והמאתגרים ביותר עם מגוון טיפולים חדשניים ופורצי דרך", היא מסבירה, "ובפרט תחום סרטני האשך המאפשר טיפול לריפוי גם בשלבי המחלה הגרורתיים".

היא מספרת על מקרה שזכור לה במיוחד: "מטופל צעיר בן 29 אשר אובחן כסובל מסרטן אשך גרורתי, קיבל מספר מחזורים בודד של טיפולים כימיים ונכנס להפוגה. שלוש שנים לאחר שסיים את כל טיפוליו, הגיע לביקור עם אשתו והתינוק שנולד להם. ברגע זה הרגשתי אושר וסיפוק מהעבודה שלי, ומהעזרה שאני מספקת למטופלי".

המוטו שלה בעבודה היומיות הוא "להיות תמיד זמינה למען המטופלים שלי, לתת להם את הטיפול הטוב ביותר ולחזק אותם בתקופות הקשות בחייהם. על מנת לעזור למטופלים אני פעילה בתחום המחקר הפנימי והבינלאומי. חלומי הוא להגשים שילוב של מחקר וקליניקה, זה לצד זה. השיח הרצוף בין הבנת הצרכים הקליניים והיכולת המדעית מאפשר הזנה הדדית סוחפת ומרגשת. אני מקווה שהגישה הזאת, כפי שהיא מתבטאת במערך האונקולוגי ב'סורוקה', תשמש כמודל בכלל מערכת הבריאות ותהפוך לנורמה בישראל".

לשאלה אם היתה בוחרת מקצוע אחר מרפואה, היא עונה: "תחום הרפואה והזכות להעניק מעצמו לזולת ממלא אותי כל יום מחדש, ולכן אני לא רואה את עצמי בתחום אחר מלבד תחום העשייה הנוכחי. אם תלחצו, אמצא עצמי בתחום הצילום. היכולת להקפיא את הזמן מלכת ולשקף את העולם מכיווני מבט שונים החלה לרתק אותי בשנים האחרונות ונסחפתי לעולם מקצועי-חובבני זה. אני מוצאת את עצמי בעיסוק זה יותר ויותר עם המשפחה והחברים, ומתעדת יעדים שונים ברחבי הארץ והעולם".

נושאים קשורים:  גידולי דרכי השתן והמין,  המערך האונקולוגי סורוקה,  ד"ר קרן רובינוב,  חדשות
תגובות
 
30.11.2018, 11:08

אל בתי החולים בפריפריה מגיעים בני אדם טובים וצומחים בהם רופאים מצויינים. אחרי שמערכת הבריאות הציבורית תקרוס לחלוטין דווקא הפריפריה תוביל. מוזר? פרדוקסאלי? לא ממש. מה שמחזיק את הרפואה במרכז הוא עדיין יתרון משאבים כלכליים, בקרוב המשאבים שנגמרו מזמן בפריפריה יאזלו גם במרכז ואז יבוא לידי ביטוי יתרון איכות הצוות ולאו דווקא ידיעה מעודכנת של כל מחקר מולקולארי חדשני. אין טעם רב לדעת שתכשיר רפואי בעלות שנתית של מאות אלפי שקלים מאריך בממוצע חיים בחודשיים כשאין יכולת לאשפז חולה אונקולוגי המסתבך בדלקת ריאות