מטרת המחקר הייתה להגדיר את התפקיד של מחלה חסימתית של הורידים הקוורנוזיים (CVOD - cavernosal venous occlusive dysfunction) כגורם היחיד  להפרעות בזקפה (ED- erectile dysfunction).

החוקרים חילקו מטופלים, אשר עונים לקריטריונים של CVOD ללא גורמי סיכון ל-ED אורגני, לשתי קבוצות. החוקרים בדקו את המהירות הסוף דיאסטולית (EDV – end-diastolic velocity), שיא המהירות הסיסטולית (PSV- peak systolic velocity) ואת ה-RIי(resistive index) של העורקים הקוורנוזיים של המטופלים, באמצעות אולטרסאונד דופלר (CDDU – color duplex dupler ultrasound) לאחר הזרקה ICI י(intracavernous injection) של 10 מיקרו גרם אלפרוסטדיל.

קבוצה 1, אשר כלל 153 מטופלים, עברה הערכה חוזרת באמצעות CDDU+ ICI (מקסימום של 3 סבבים). קבוצה 2, אשר כלל 149 מטופלים, עברה CDDU+ ICI לפני ואחרי ייעוץ סקסולוגי. החוקרים ניתחו את המידע באחוזים באמצעות מבחן Cochran-Mantel-Haenszel ואת המידע המספרי באמצעות מבחן Wilcoxon.

החוקרים מצאו כי בקבוצה 1, ה-PSVs (ערכי חציון: סיבוב ראשון 42 ס"מ לשנייה, סיבוב שני 54 ס"מ לשנייה וסיבוב שלישי 66 ס"מ לשנייה) ו-RIs (ערכי חציון: סיבוב ראשון 70%, סיבוב שני 89%, סיבוב שלישי 92%), עלו משמעותית בכל סיבוב של CDDU + ICI, בזמן שה-EDVs היו נמוכים משמעותית (ערכי חציון: סיבוב ראשון 11 ס"מ לשנייה, סיבוב שני 5 ס"מ לשנייה, סיבוב שלישי 1 ס"מ לשנייה).

בקבוצה 2, ה-PSVs (ערכי חציון: מ-44 ל-67 ס"מ לשנייה) וה-RIs (מ-72% ל-93%) עלו באופן מובהק לאחר הייעוץ הסקסולוגי, בזמן שה-EDVs (ערכי חציון: מ-12 ל-1 ס"מ לשנייה) היו נמוכים באופן מובהק.

החוקרים מצאו כי לאחר חזרה על CDDU + ICI וייעוץ סקסולוגי, הייתה ירידה משמעותית באחוזים של המטופלים אשר עונים על הקריטריונים של CVOD. כתוצאה מכך, החוקרים הסיקו כי ייתכן ש-CVOD הינו מצב המקושר לגורמים פסיכולוגיים בקרב גברים צעירים ובריאים עם ED.

מקור: 

G, Cavallini. Et al. (2018) The Journal of Urology 199,5.