בעיות בזקפה

האם בעיות זקפה בקרב גברים צעירים נובעות מבעיה אורגנית בלבד?

החוקרים בחנו האם מחלה חסימתית של ורידים היא הגורם הבלעדי לבעיות זקפה בקרב גברים צעירים ובריאים או שמא גורמים פסיכולוגיים מהווים גם הם תפקיד מרכזי בבסיס ההפרעה

הפרעות בזקפה, תפקוד מיני (צילום: אילוסטרציה)

מטרת המחקר הייתה להגדיר את התפקיד של מחלה חסימתית של הורידים הקוורנוזיים (CVOD - cavernosal venous occlusive dysfunction) כגורם היחיד  להפרעות בזקפה (ED- erectile dysfunction).

החוקרים חילקו מטופלים, אשר עונים לקריטריונים של CVOD ללא גורמי סיכון ל-ED אורגני, לשתי קבוצות. החוקרים בדקו את המהירות הסוף דיאסטולית (EDV – end-diastolic velocity), שיא המהירות הסיסטולית (PSV- peak systolic velocity) ואת ה-RIי(resistive index) של העורקים הקוורנוזיים של המטופלים, באמצעות אולטרסאונד דופלר (CDDU – color duplex dupler ultrasound) לאחר הזרקה ICI י(intracavernous injection) של 10 מיקרו גרם אלפרוסטדיל.

קבוצה 1, אשר כלל 153 מטופלים, עברה הערכה חוזרת באמצעות CDDU+ ICI (מקסימום של 3 סבבים). קבוצה 2, אשר כלל 149 מטופלים, עברה CDDU+ ICI לפני ואחרי ייעוץ סקסולוגי. החוקרים ניתחו את המידע באחוזים באמצעות מבחן Cochran-Mantel-Haenszel ואת המידע המספרי באמצעות מבחן Wilcoxon.

החוקרים מצאו כי בקבוצה 1, ה-PSVs (ערכי חציון: סיבוב ראשון 42 ס"מ לשנייה, סיבוב שני 54 ס"מ לשנייה וסיבוב שלישי 66 ס"מ לשנייה) ו-RIs (ערכי חציון: סיבוב ראשון 70%, סיבוב שני 89%, סיבוב שלישי 92%), עלו משמעותית בכל סיבוב של CDDU + ICI, בזמן שה-EDVs היו נמוכים משמעותית (ערכי חציון: סיבוב ראשון 11 ס"מ לשנייה, סיבוב שני 5 ס"מ לשנייה, סיבוב שלישי 1 ס"מ לשנייה).

בקבוצה 2, ה-PSVs (ערכי חציון: מ-44 ל-67 ס"מ לשנייה) וה-RIs (מ-72% ל-93%) עלו באופן מובהק לאחר הייעוץ הסקסולוגי, בזמן שה-EDVs (ערכי חציון: מ-12 ל-1 ס"מ לשנייה) היו נמוכים באופן מובהק.

החוקרים מצאו כי לאחר חזרה על CDDU + ICI וייעוץ סקסולוגי, הייתה ירידה משמעותית באחוזים של המטופלים אשר עונים על הקריטריונים של CVOD. כתוצאה מכך, החוקרים הסיקו כי ייתכן ש-CVOD הינו מצב המקושר לגורמים פסיכולוגיים בקרב גברים צעירים ובריאים עם ED.

מקור: 

G, Cavallini. Et al. (2018) The Journal of Urology 199,5.

נושאים קשורים:  בעיות בזקפה,  ייעוץ סקסולוגי,  PSV,  EDV,  RI,  גורמים פסיכולוגיים,  אולטרסאונד דופלר,  מחקרים
תגובות
15.07.2018, 00:33

נו באמת.... גילו את אמריקה.