היצרות השופכה

מהן ההשפעות של רכיבה על אופניים על התפקוד המיני ועל מערכת השתן בקרב גברים?

מחקר שבוצע באמצעות סקר אינטרנטי והשווה בין רוכבי אופניים לבין אנשים שעוסקים בסוגי ספורט אחרים, מצא הבדלים בהיבטים שונים הקשורים לתפקוד המיני ולמערכת השתן

ספורטאית, רוכבת אופניים (צילום: אילוסטרציה)
ספורטאית, רוכבת אופניים (צילום: אילוסטרציה)

מטרת המחקר הייתה לבדוק את הקשר בין רכיבה על אופניים לבין תפקוד מערכת השתן ולתפקוד מיני במסגרת של מדגם גדול של גברים מלאומים שונים.

המחקר בוצע באמצעות גיוס של רוכבי אופנים דרך סקר בפייסבוק שפורסם בקבוצות של מועדוני ספורט. החוקרים גייסו שחיינים ואצנים שיהוו את קבוצת ההשוואה. את רוכבי האופנים חילקו לקבוצות לפי עצימות רכיבה נמוכה או גבוהה. השאלונים אותם מילאו המשתתפים היו שאלונים מתוקפים, ובכלל זה SHIMי(Sexual Health Inventory for Men) ו- NIH-CPSIי(national Institutes of Health Chronic Prostatitis Symptom Index), ובנוסף המשתתפים ענו על שאלות בנוגע לזיהומים בדרכי השתן, היצרויות של השופכה, חוסר תחושה באיברי המין ופצעי אוכף (saddle sores).

5,488 אנשים ענו על השאלון ומתוכם 3,932 (72%) נכללו בניתוח התוצאות. בביצוע רגרסיה רב משתנית, נמצא כי לשחיינים ואצנים היו ממוצעי SHIM נמוכים יותר בהשוואה לרוכבי אופניים בעצימות נמוכה וגבוהה (19.5 לעומת 19.9 ו-20.7, p=0.02 ו -<0.001, בהתאמה). בנוסף, לא נמצאו הבדלים מובהקים בתוצאות ה-I-PSS או ה-NIH-CPSI  וגם לא בנוגע להיסטוריה של זיהומים בדרכי השתן.

כמו כן, במחקר נמצא כי לרוכבי אופניים היה סיכוי גבוה יותר להיצרות השופכה בהשוואה לשחיינים ואצנים (יחס סיכויים: 2.5, p=0.042). עמידה במהלך יותר מ-20% מזמן הרכיבה הפחיתה משמעותית את חוסר התחושה באיברי המין (יחס סיכויים: 0.4, p=0.006). הגבהה של הכידון לגובה הכיסא ומעלה, הפחיתה את הסיכוי לחוסר תחושה באיברי המין ולפצעי אוכף (יחס סיכויים: 0.8, p=0.005 ו-p<0.001, בהתאמה).

מסקנות המחקר היו כי רוכבי אופניים אינם סובלים מיותר בעיות במערכת השתן או בתפקוד המיני בהשוואה לשחיינים או אצנים, אך הם כן בעלי נטייה מוגברת להיצרות השופכה. כמו כן, עמידה במשך זמן רב יותר במהלך הרכיבה והגבהה של הכידון נמצאו קשורים לסיכויים נמוכים יותר לפצעי אוכף וחוסר תחושה באיברי המין.

מקור: 

Awad, M.A. et al. (2018) The Journal of Urology, 199,3.

נושאים קשורים:  היצרות השופכה,  בעיות בתפקוד מיני,  רכיבה על אופניים,  סימפטומים בדרכי השתן התחתונות,  איברי מין,  גברים,  מחקרים
תגובות