מחקרים

כיצד לשמר זקפה בחולי סרטן ערמונית מקומי?

מחקר פאזה 2 זה בחן את השימוש ברדיותרפיה משמרת כלי דם לשימור תפקוד זקפה בחולי בסרטן ערמונית מקומי

04.12.2017, 10:38
בלוטת הערמונית (אילוסטרציה)
בלוטת הערמונית (אילוסטרציה)

הפרעה בזקפה נותרה תופעת הלוואי הנפוצה ביותר לאחר טיפול רדיקלי בסרטן ערמונית מקומי. החוקרים העריכו שהשימוש ברדיותרפיה משמרת כלי דם המקבילה לגישה האנטומית הפונקציונאלית בכריתת ערמונית רדיקלית משמרת עצבים, תשפר תפקוד זקפה ותשמר שליטה בסרטן בגברים עם סרטן ערמונית מקומי.

מטרת המחקר הייתה לבחון שיעורי תפקוד זקפה לאחר רדיותרפיה משמרת כלי דם. במחקר פאזה 2 זה, בעל זרוע אחת, השתתפו גברים עם סרטן ערמונית מקומי ממרכז רפואי אקדמי בודד. החולים קיבלו טיפול עם רדיותרפיה משמרת כלי דם באמצעות MRI ואנגיוגרמת MRI למיפוי ומניעת פגיעה בכלי דם המעורבים בזקפה.

בוצע שימוש בתוצאים מדווחי חולים ומטפלים בתחילת המחקר ושנתיים וחמש שנים לאחר הטיפול. השוואה מתוקפת מבוססת מודל בוצעה על מנת להשוות בין התוצאות של רדיותרפיה משמרת כלי דם לכריתת פרוסטטה רדיקלית משמרת עצבים ורדיותרפיה קונבנציונלית בין השנים 2001-2009, 135 גברים עברו רדיותרפיה משמרת כלי דם.

לאחר אנליזת ביניים מתוכננת המחקר הופסק בעקבות השגת התוצא העיקרי. זמן המעקב החציוני היה 8.7 שנים. לאחר חמש שנים, 88% מהחולים היו פעילים מינית עם או ללא שימוש בעזרים לתפקוד מיני. שיעורי הזקפה הדו-שנתיים השתפרו באופן מובהק סטטיסטית עם רדיותרפיה משמרת כלי דם (78%, רווח בר-סמך 95% 71-85%) לעומת שיעורים ממודלים עבור רדיותרפיה קונבנציונלית (42%, 38-45%; p<0.001) או עבור כריתת פרוסטטה משמרת עצבים (24%, 22-27%; p<0.001). שנתיים לאחר הטיפול, 87% מהגברים עם תפקוד זקפה תקין בתחילת המחקר נותרו עם זקפה המספקת עבור קיום יחסי מין. שיעורי שרידות ללא חזרת מחלה ביוכימית לאחר 5 ו-10 שנים היו 99.3% ו-89.9% בהתאמה ולאחר חמש שנים המקרים בהם נצפתה חזרת מחלה הוגבלו לקבוצת סיכון גבוה על פי ה- National Comprehensive Cancer Network. יש להדגיש כי ביצוע המחקר עם זרוע אחת בלבד טומן בחובו מגבלות.

מסקנת החוקרים היא כי רדיותרפיה משמרת כלי דם היא כנראה יעילה יותר בשימור תפקוד זקפה כאשר משווים אותה לתוצאים מסדרות היסטוריות או מודלים חזויים של כריתת ערמונית רדיקלית משמרת עצבים או טיפול רדיותרפיה קונבנציונלי. גישה טיפולית זו משמרת את השליטה בגידול אך דורשת תיקוף מחקרי נוסף.

מקור: 

Spratt, D.E. et al. (2017) European Urology. 72(4), 617.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן ערמונית,  רדיותרפיה,  כריתת ערמונית
תגובות
אנונימי/ת
04.12.2017, 22:36

האילוסטרציה - לא משהו...