מחקרים

מוטציות גנטיות מורשות בקרב גברים עם סרטן פרוסטטה גרורתי

מחקר מצא, כי השכיחות של מוטציות germline בגנים של תיקון DNA בקרב גברים עם סרטן פרוסטטה גרורתי היתה 11.8% - גבוהה משמעותית מהשיעור בקרב גברים עם סרטן הפרוסטטה מקומי

09.08.2016, 10:29
התייעצות בנושאי אורולוגיה, פרוסטטה (צילום: אילוסטרציה)
התייעצות בנושאי אורולוגיה, פרוסטטה (צילום: אילוסטרציה)

מוטציות גנטיות מורשות בגנים של תיקון DNA כמו BRCA2 קשורות לסיכון מוגבר לסרטן פרוסטטה קטלני. למרות ששכיחות של מוטציות germline בגנים של תיקון DNA בקרב גברים עם סרטן הפרוסטטה מקומי ללא פרה-דיספוזיציה משפחתית איננה מספיקה על מנת להצדיק בדיקות רוטיניות, השכיחות של מוטציות אלו בקרב גברים עם סרטן הפרוסטטה גרורתי טרם בוססה.

מחקר חדש גייס 692 גברים עם סרטן פרוסטטה גרורתי מתועד, שלא נכללו תחת היסטוריה משפחתית או גיל בעת האבחנה. בודד germline DNA ונעשה שימוש בריצוף מרובה (multiplex sequencing) על מנת להעריך מוטציות ב-20 גנים של תיקון DNA הקשורים עם תסמונות של פרה-דיספוזיציה אוטוזומלית דומיננטית.

Lynparza
Astra Zeneca (Israel) Ltd
RX
Partially covered by the Health basket
Lynparza

HARD CAPS.:112. 400 mg (8 caps.)×2/d (800 mg dly). Pts. should start tmt.  no later than 8 wks. after completion of their final dose of the platinum-contain. regimen. Tmt. be contin. until progress. of the underl. dis. Missing dose: If a pts. miss  a dose, they should take their next normal dose at its scheduled time. See lit. Indic. as monother. for the  maint.tmt. of adult pts. with platinum-sensit.  relapsed BRCA-mutated (germline and/or somatic) high grade serous epithel. ovarian, fallop. tube, or primary periton. cancer who are in response (complete response or partial response) to platinum-based chemother. C/I: Hypersens. Lact. during tmt. and 1 m. after the last dose.

בסך הכל 84 גנים של תיקון DNA שהוערכו כמזיקים זוהו בקרב 82 גברים (11.8%); מוטציות נמצאו ב-16 גנים, כולל BRCA2י[37 גברים (5.3%)], ATMי[11 גברים (1.6%)], CHEK2י[10 גברים (1.9% מתוך 534 גברים עם נתונים)], BRCA1י (6 גברים (0.9%)], RAD51Dי(3 גברים (0.4%)] ו-PALB2י[3 גברים (0.4%)].

שכיחות המוטציות לא השתנתה בהתאם לנוכחות היסטוריה משפחתית של סרטן הפרוסטטה או גיל בעת האבחנה. בסך הכל, שכיחות המוטציות בגנים של תיקון DNA בקרב גברים עם סרטן הפרוסטטה גרורתי גדולה משמעותית משכיחות של 4.6% בקרב 499 גברים עם סרטן הפרוסטטה מקומי (p<0.001), כולל גברים עם מחלה בסיכון גבוה, ושכיחות של 2.7% ב-Exome aggregation consortium, שכלל 53,105 אנשים ללא אבחנה ידועה של סרטן (p<0.001).

החוקרים סיכמו, כי במחקר רב מרכזי זה, השכיחות של מוטציות germline בגנים של תיקון DNA בקרב גברים עם סרטן פרוסטטה גרורתי היתה 11.8% -  גבוהה משמעותית מהשיעור בקרב גברים עם סרטן הפרוסטטה מקומי. השכיחות של מוטציות germline בגנים של תיקון DNA לא השתנתה בצורה משמעותית בהתאם לגיל בעת האבחנה או היסטוריה משפחתית של סרטן הפרוסטטה.

מקור:
Colin C. Pritchard, M.D., Ph.D., Joaquin Mateo, M.D., Michael F. Walsh, M.D., Navonil De Sarkar, Ph.D … and Peter S. Nelson, M.D. Inherited DNA-Repair Gene Mutations in Men with Metastatic Prostate Cancer. N Engl J Med 2016; 375:443-453.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן הפרוסטטה,  סרטן גרורתי,  BRCA,  BRCA2,  מוטציות
תגובות