חדשות

ארה"ב: 3 מיליארד דולר מבוזבזים על תרופות לסרטן בשל הפצתן באריזות גדולות מדי

לפי חוקרים, תרופות רבות נגד סרטן מגיעות בבקבוקנים שמתאימים למינון המקסימלי, מה שאומר כי בעבור מטופלים ממוצעים או רזים במיוחד, לעתים עד חצי מהתרופה נשלח לפח; זאת, בעוד באירופה הכריחו רגולטורים את חברות התרופות לשווקן בבקבוקונים קטנים יותר

חברות תרופות רבות, במיוחד אלו שמייצרות תרופות כימותרפיות ואחרות לטיפול בסרטן, משווקות אותן רק בבקבוקונים בנפח גדול, לרוב במדה אחידה, הרבה מעבר לדרוש בהתאם למינון עבור חולים במשקל נמוך. התוצאה: כמויות גדולות של התרופה נזרקות לפח.

נתונים אלה עולים ממחקר שפורסם אתמול בכתב העת British Medical Journal, ושנעשה על ידי צוות ממרכז הסרטן "סלואן קטרינג" בניו-יורק ביחד עם חוקרים בהמטולוגיה ואונקולוגית ילדים מאוניברסיטת שיקגו. המחקר העריך, כי מדובר בבזבוז שנתי של כ-3 מיליארד דולר עבור הגורמים המבטחים בארה"ב.

התרופות היקרות לטיפולי סרטן מוזרקות לחולים לרוב בידי אחיות שעברו הכשרה לכך. הן עושות זאת בבתי החולים או במרפאות הרופאים המטפלים. הן מודדות בקפידה את המינון הנדרש בכל הזרקה, עבור כל חולה בהתאם לקביעת הרופא, ואת השאריות שנותרו בבקבוקון משליכות לפח מסיבות בטיחות.

ד"ר פיטר באך: "החברות עושות בשקט הרבה מאוד כסף, כאשר הן מאלצות גברות קשישות לקנות תרופה בכמות שמספיקה עבור שחקן פוטבול"

החוקרים טוענים, כי אילו יצרניות התרופות היו דואגות שהתרופות הללו יהיו בבקבוקונים בנפחים קטנים יותר מאלו שבם הן משווקות כיום, לא רק שהדבר היה מסייע לאחיות-המזריקות לקבוע את המינון והנפח הדרוש לחולה, הוא היה מקטין את הבזבוז ואת כמויות התרופות שנזרקות לפח.

לפי מחברי המחקר, רוב חברות התרופות מעדיפות שתכשירים יקרים אלו יגיעו בנפח ובתכולה אחידים. התוצאה, לדבריהם, היא שיש חולים שמשלמים הרבה מאוד כסף עבור התרופות, אך חלק גדול מהן נזרק לפח מחוסר שימוש.

החוקרים ציינו כי באירופה חלק מהתרופות לסרטן משווקות בבקבוקונים קטנים, משום שלממשלות "תפקיד יותר משמעותי מזה שבארה"ב בכל הנוגע לתמחור התרופות וההפצה שלהן".

ד"ר פיטר באך, מנהל המרכז למדיניות בריאות ב"סלואן קטרינג", שהיה אחד מחברי דו"ח המחקר, אמר ל"ניו יורק טיימס", שדיווח על המחקר, כי חברות תרופות רבות "עושות כך בשקט הרבה מאוד כסף", כאשר הן "מאלצות גברות קשישות לקנות תרופה בכמות שמספיקה עבור שחקן פוטבול". "עלינו להתחיל לחשוב גם על איך חוסכים כסף כשמדובר בטיפול רפואי ובמתן שירותי בריאות", הוסיף.

החוקרים ניתחו נתונים לגבי 20 התרופות לסרטן הנמכרות ביותר. הם הגיעו למסקנה, כי גורמי ביטוחי הבריאות משלמים לחברות מדי שנה 1.8 מיליארד דולר רק עבור אותן כמויות של תרופות שנזרקות לפח. הם גם חישבו כי יש להוסיף 1 מיליארד דולר עקב ייקור התרופות.

החוקרים מצאו בזבוז דומה גם לגבי תרופות שאינן מיועדות לסרטן, כמו התרופה Remicade לדלקת פרקים, שמכירותיה בידי חברת ג'ונסון וג'ונסון בארה"ב מסתכמות ב-4.3 מיליארד דולר. לפי החישובים, חצי מיליארד דולר מסכום זה נזרק לפח מדי שנה כשארית שלא משתמשים בה.

כדוגמא, ציינו החוקרים את התרופה Velcade לטיפול בלימפומה ו-multiple myeloma של חברת "טאקדה", שנמכרת בארה"ב רק בבקבוקונים בנפח של 3.5 מ"ג, במחיר של 1,034 דולר למנה. מנה כזו מספיקה לחולה שגובהו מעל 2 מטר ומשקלו מעל 113 ק"ג. מטופל בגובה קטן בהרבה מזה ובמשקל נמוך בהתאם יישלם את המחיר המלא, אולם יזרוק חלק ממנה לפח. מטופלים שמשקלם נמוך במיוחד זקוקים לעתים ל-1.8 מ"ג בלבד, כך שקרוב למחצית מהתרופה היקרה נזרקת לפח. בבריטניה, למשל, ציין המחקר, נמכרת התרופה גם בבקבוקונים בנפח של 1 מ"ג בלבד.

עוד נמסר, כי בפברואר השנה החלה חברת "מרק" למכור את התרופה לסרטן ריאות גרורתי, קיטרודה, רק בבקבוקונים בנפח של 100 מ"ג, וחדלה למכור אותה בארה"ב בבקבוקונים בנפח של 50 מ"ג. המשמעות היא, שכמויות גדולות יותר של התרופה ייזרקו לפח מחוסר שימוש.

באירופה, לעומת זאת, החברה עדיין מוכרת את התקופה בבקבוקים של 50 מ"ג. דוברת החברה מסרה כי היא מקווה לשכנע את ה-FDA להתיר לה למכור את התרופה בבקבוקונים בנפח אחיד של 200 מ"ג. החברה חושבת שנפח אחיד כזה דווקא יקטין את הבזבוז.

על פי החישוב, במינון הנוכחי מרק עשויה להרוויח בחמש השנים הבאות 2.4 מיליארד דולר רק משאריות התרופה שיוותרו בבקבוקונים שלא ינוצלו.

לדיווח המלא בכתב העת BMJ

 

נושאים קשורים:  חדשות,  תרופות,  כימותרפיה,  ארה"ב,  מחקר,  "סלואן קיטרינג"
תגובות