חדשות

ד"ר רחל בר-שלום מונתה למנהלת המחלקה לרפואה גרעינית ב"שערי צדק"

ד"ר בר-שלום עברה לבית החולים הירושלמי לאחר ששימשה במשך עשור כמנהלת יחידת ה-PET/CT ברמב"ם, וחברת סגל בפקולטה לרפואה בטכניון

ד"ר רחל בר-שלום (צילום: "שערי צדק")

ד"ר רחל בר-שלום, שהצטרפה למרכז הרפואי "שערי צדק" בירושלים, מונתה כמנהלת המחלקה לרפואה גרעינית בבית החולים, במקום ד"ר דניאל היין שפרש מניהול.

ד"ר בר-שלום היא בוגרת (בהצטיינות) של הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב. היא התמחתה ברפואה גרעינית במרכז הרפואי "רמב"ם" בחיפה והשתלמה בחו"ל במשך שנתיים בהדמיית PET בפקולטה לרפואה ע"ש איינשטיין במרכז הרפואי מונטיפיורי בניו-יורק.

ד"ר בר-שלום הייתה שותפה בפיתוח הקליני של מכשיר ה-PET/CT הראשון של חברת "ג'נרל אלקטריק"

ד"ר בר-שלום הייתה שותפה בפיתוח הקליני של מכשיר ה-PET/CT הראשון של חברת "ג'נרל אלקטריק", והקימה וניהלה את יחידת ה PET/CT ברמב"ם במשך כעשור. כחברת סגל בפקולטה לרפואה של הטכניון, היתה שותפה בכתיבה של למעלה מ-40 מאמרים ושימשה עד לאחרונה יו"ר ועדת בחינות הגמר ברפואה גרעינית מטעם המועצה המדעית של הר"י.

תחומי המחקר העיקריים של ד"ר בר-שלום כוללים הדמיה מטבולית של ממאירויות, עם דגש על שימוש בטכנולוגית PET להערכת תגובה לטיפול בסרטן, והערך הקליני שבשימוש בהדמיה משולבת מטבולית-אנטומית (PET/CT, SPECT/CT).

בית החולים מסר, כי במחלקה לרפואה גרעינית ב"שערי צדק" מופעלות מצלמות גאמא וקיים מערך PET/CT מתקדם המצויד במכשיר חדיש ביותר. המחלקה משרתת את כלל האוכלוסייה ומספקת את כל מגוון הבדיקות ברפואה גרעינית ובהדמיית PET/CT, לרבות בדיקות בהשריית שינה (סדציה).

רפואה גרעינית היא תחום דימות שעיקרו בחינת תפקוד של איברים או רקמות, בניגוד לתחום הרדיולוגיה, המתבסס בעיקר על אבחון המבנה של איברים שונים. האבחון נעשה על ידי הזרקת כמות קטנה מאוד של חומרים פולטי-קרינה ושימוש במצלמות משוכללות, באמצעותן ניתן לזהות הפרעות ומחלות בגוף האדם. הגילוי מתבצע בשלב מוקדם מאוד, עוד לפני שניתן לאבחן הפרעות ומחלות בשיטות אחרות.

שירותי ההדמיה במחלקה לרפואה גרעינית בשערי צדק כוללים אבחון מצבי חולי בתחומים שונים, קביעת השיטה הטיפולית המיטבית ומעקב אחרי תגובת החולה לטיפול, תוך שימוש בטכנולוגיה ובחומרים רדיואקטיביים עדכניים.

המחלקה מבצעת בדיקות PET/CT לזיהוי סרטן הערמונית, בדיקות פרפוזיה וחיות של שריר הלב, הדמיית זיהומים, מיפויי כליות בילדים והדמיית מוח כאשר מדובר במחלת כאלצהיימר ופרקינסון. כמו כן, מתבצעים במחלקה טיפולים בחומרים רדיואקטיביים במחלות שפירות וממאירות, כמו פעילות יתר של בלוטת התריס ופיזור גרורתי בשלד של סרטן הערמונית.

ד"ר בר שלום אמרה: "אני שמחה להצטרף למרכז הרפואי 'שערי צדק', הנמצא עתה בצמיחה משמעותית. לרפואה גרעינית, על כל סוגי הבדיקות הכלולות בה, יש ערך ייחודי בזיהוי תהליכי מחלה בשלב מוקדם וברמת האיבר ואף התא. לשם כך מנוצלים האמצעים הטכנולוגיים הרבים לשיפור האבחון והטיפול בחולה, תוך הקפדה על איכות, מקצועיות ויחס אנושי".

נושאים קשורים:  חדשות,  ד"ר רחל בר-שלום,  המרכז הרפואי "שערי צדק",  רפואה גרעינית,  הדמיה,  סרטן,  PET/CT
תגובות