חדשות

אבחון סרטן ערמונית באמצעות בדיקת נוזל הזרע עשוי להיות מדויק יותר

צוות מחקר שהובילו רופאים וחוקרים אוסטרלים מצביע על סמנים ביולוגיים בנוזל הזרע, שמבטיחים בדיקה מדויקת יותר לנוכחות סרטן ערמונית

סרטן הערמונית הוא אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר בקרב גברים ואף נמנה עם גורמי המוות המרכזיים ממחלת הסרטן . אלא שאבחון סרטן זה נחשב למסובך. השיטה הנפוצה ביותר כיום היא בדיקת PSA, אלא שלא אחת מתקבלת תוצאה חיובית שגויה, שמובילה לעתים לביצוע פרוצדורות רפואיות נוספות ולא הכרחיות.

מחקר חדש טוען, כי בדיקת נוזל הזרע עשויה לשפר את יעילות, רגישות וסגוליות הבדיקה. צוות שהובל על ידי חוקרים מאוניברסיטת אדלאייד שבאוסטרליה דיווח, כי מצא שיטת בדיקה לשם אבחון, המבטיחה מידה רבה יותר של דיוק. החוקרים מתבססים על סמנים ביולוגיים (ביו-מארקרים) שמצאו בנוזל הזרע של הגבר הנבדק.

הדיווח פורסם בכתב העת Endocrine Related Cancer ובו תיארו החוקרים כיצד ביצעו אנליזה בדימות נוזל זרע מ-60 גברים. הם מצאו בדגימות מולקולות קטנות – microRNAs – והוברר שהן מדויקות כדי לספק אינדיקציה למי מהגברים יש סרטן ערמונית ועד כמה מצב המחלה חמור.

הבעיה כיום עם בדיקת PSAי (Prostate Specific antigen) היא שלעתים היא מעניקה תוצאה חיובית לסרטן הערמונית, למרות שהממצא אינו סרטני, כמו Prostatic hyperplasiaי (BPH) ופרוסטטיטיס. כל אלו עלולים להוביל לביצוע ביופסיות לא-הכרחיות ואולי לטיפולי יתר ולאבחון-מוגזם של מצבים לא קטלניים שרצוי מאד להשאיר אותם ללא טיפול.

החוקר הראשי, ד"ר ליוק סלת (Luke Selth), מסר כי שימוש בסמנים הביולוגיים שבאפשרותם לאתר במידה גבוהה של דיוק סרטן ערמונית עוד בשלב המוקדם ולזהות גידולים ממאירים אגרסיביים - נדרש עתה בדחיפות כדי לשפר את הטיפול הרפואי שיקבל המטופל.

לקריאה נוספת לחצו כאן
http://erc.endocrinology-journals.org/content/19/4/R99.abstract?sid=3ba4c6b5-ee1b-4c23-b519-c44187ae4506

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן הערמונית,  PSA,  איתור מוקדם,  בדיקה,  נוזל זרע
תגובות
 
דר' אודי
13.06.2014, 09:46

1. כמה שישתמשו פחות ב-PSA תקטן הבעיה.
2. ומה יעשו גברים דתיים עכשיו, אם יוכח שאכן זו בדיקה מצויינת??