כריתת ערמונית

טאדאלאפיל משפרת תפקוד מיני ואורך פין לאחר כריתה של ערמונית

מחקר מצא כי טיפול הצליח לשפר את התפקוד המיני בזקפה בעזרת התרופה, אך השפעתו לא התמידה לאחר הפסקת נטילת התרופה

17.10.2013, 13:30

במטרה להעריך את התועלת האפשרית של מעכבי phosphodiesterase סוג 5 בשיקום ובהגנה על תפקוד הפין לאחר כריתת ערמונית רדיקלית משמרת-עצבים (nerve-sparing radical prostatectomy‏ - NSRP), בדק מחקר, שהתפרסם לפני מספר ימים באתר כתב העת European Eurology, את התועלת ממינונים שונים של tadalafil‏ (Cialis‏, Eli Lilly Israel Ltd) בשיקום התפקוד המיני באלו שחוו פגיעה בו לאחר ניתוח זה.

בניסוי הוגרלו באופן כפול-סמיות 423 גברים עד גיל 68 שנים, שעברו כריתת ערמונית רדיקלית משמרת-עצבים בשל אדנוקרצינומה של הערמונית בדירוג Gleason‏ ≤7, לקבלת tadalafil במינון של 5 מ"ג פעם ביום (139 משתתפים), 20 מ"ג לפי הצורך (143 משתתפים) או פלסבו (141 משתתפים) במשך 9 חודשים. בתום תקופה זו עברו כלל המשתתפים תקופת ניקוי של 6 שבועות ובהמשך קיבלו כלל המשתתפים tadalafil בתווית-פתוחה במשך 3 חודשים. המשתתפים גויסו מ-50 מרכזים באירופה וקנדה וכולם דיווחו על זקפה תקינה טרם הניתוח.

בתום שלב הטיפול כפול-הסמיות, ממוצע הריבועים הפחותים (least square mean) של ציון תחום תפקוד זקפה לגבי סולם תפקוד זקפה הבין-לאומי ( International Index of Erectile Function-Erectile Function domain‏ [IIEF-EF])‏. IIEF-EF עבר בהרבה את סף השיפור המשמעותי קלינית המזערי (4 נקודות בציון IIEF-EF) בשתי קבוצות המינון. במקרה של שאלה 3 של פרופיל פעילות מינית ( Sexual Encounter Profile question 3), אחת מנקודות הסיום המשניות, רק המינון החד-יומי עבר את סף השיפור המשמעותי קלינית המזערי (23%).

ההבדל לעומת התוצאות שהשיג פלסבו נמצא מובהק רק בקבוצת המינון החד-יומי (P=0.016 עבור ההבדל בציון IIEF-EF, P=0.019 עבור ההבדל ב-SEP-3). ממצא דומה נמצא גם לגבי הפחתת התקצרות הפין (הבדל בממוצע ריבועים פחותים: 4.1 מ"מ; רווח בר סמך של 95%: 0.4-7.8 מ"מ; 0.032)

בתום תקופת הניקוי לא נמצא הבדל מובהק בשיעור המשתתפים שהשיגו ציון IIEF-EF‏ ≥ 22: 20.9% בקבוצת המינון היומי (יחס צולב [odds ratio] לעומת פלסבו: 1.1; רווח בר סמך של 95%: 0.6-2.1, P=0.675, 16.9%) בקבוצת המינון לפי הצורך (0.9; 0.5-1.7; P=0.704) ו-19.1% בקבוצת הפלסבו.

על אף שציוני IIEF-EF ו-SEP-3 ירדו בכל שלושת הקבוצות במהלך תקופת הניקוי, נצפתה עלייה במדדים אלו בתקופת הטיפול בתווית-פתוחה.

לאור השיפור שהשיגה tadalafil בתפקוד המיני קובעים החוקרים, כי המינון החד-יומי היה היעיל ביותר, וכי הנתונים מציעים שהתחלת התרופה מוקדם לאחר הניתוח תתרום לשיקום התפקוד המיני לאחר כריתת ערמונית רדיקלית משמרת-עצבים וייתכן שאף להגן מפני שינויים מבניים של הפין. עם זאת, הנתונים מראים כי זקפה עצמונית לא השתפרה לאחר הפסקת הטיפול הפעיל.

מקור:
Effects of Tadalafil Treatment on Erectile Function Recovery Following Bilateral Nerve-sparing Radical Prostatectomy: A Randomised Placebo-controlled Study - European Urology [Internet]. [cited 2013 Oct 16];

נושאים קשורים:  כריתת ערמונית,  tadalafil,  הפרעה בתפקוד מיני,  מחקרים
תגובות